Někde odtud pochází jaci a tibetské kozy. Pohoří Himálaje a Karákóramu. Tibetská náhorní plošina, Nepál a Kašmír jsou místa, kde je dobré mít hustou srst. Z ní se vyčesávají chlupy dávající vzniknout jedné z nejkvalitnějších vln na světě.
Slovo pašmína pochází z perštiny, kde označuje vlněnou látku.
Pašmína je příze, která se získává česáním (kartáčováním) ze srsti tibetských koz. Druhou variantou je sběr vláken zachycených na keřích a na pastvině. Vlákna z podsady-izolační vrstvy srsti koz (cca 70 % celkového obsahu srsti) jsou asi pětkrát tenčí než lidské vlasy. Z každé kozy se ročně vyčeše asi 100 až 300 gramů srsti, kvalita srsti závisí na nadmořské výšce, v níž kozy žijí. Ve vyšších polohách mají kozy kvalitnější vlnu s lepšími izolačními schopnostmi. Dále se kvalita odvíjí od části těla, ze které je vyčesána. Nejkvalitnější srst je na hrudi, další je pak na břiše a na zádech.
Ghulam je obchodník z vesnice malé vesnice severně od Šrínagaru z oblasti Kašmíru a Džamu. Ghulam umí anglicky, ale neumí číst ani psát. Od malička vyrábí koberce a šály. Většinu věcí se naučil sám. Jeho žena a dcera se starají o nákup šál od lidí z okolních vesnic. Jeho syn vede obchod v Šanghaji v Číně a Ghulam má malý obchůdek v Nepálu. Zde jsme se s Ghulamem v roce 2015 poprvé seznámili. Od té doby se u něj pravidelně zastavujeme a s našimi skupinami vybíráme ty nejhezčí šály.
V roce 2018 jsme Kašmír navštívili a strávili pár týdnů u Ghulamovi rodiny. Učili jsme se, jak se šály prošívají. Lépe jsme pochopili podmínky a reálie regionu. Od té doby jsme se rozhodli s Ghulamem, jeho rodinou začít dlouhodobou spolupráci.
Lidé z Kašmíru dlouhodobě usilují o samostatnost. Území si nárokuje Indie, Pákistán i Čína. Díky složité geopolitické situaci to lidé z této oblasti nemají lehké. Na hlavních tazích, křižovatkách, téměř všude najdete Indické vojáky v plné polní. Nad hlavami občas přelétají stíhačky.
Ekonomicky tento region nevzkvéta.
Každou zakoupenou šálou podporujete lidi v Kašmíru a Nepálu.
S označením pašmína (nebo pashmina) se stále častěji nabízejí tkaniny ze směsi kašmír/hedvábí (70/30), či kašmír/ovčí vlna, či syntetické látky. Pašmína není chráněná obchodní značka. Pod tímto jménem se v obchodě mohou vyskytnout výrobky různé kvality.
Jačí šály z Nepálu jsou hutnější. Jak domácí/divoký (Bos grunniens/mutus) je největším druhem tura pravého.
Jaci žijí ve vyšších nadmořských výškách na úpatí Himaláje v centrální Asii. Nejčastěji v údolních oblastech obývaných skupinami obyvatel původem z Tibetu a Nepálu.
Za nejvyšší kvalitu ručně předené, ručně prošívané šály z Kašmíru zaplatíte alespoň 20 000 CZK. Dle náročnosti vzoru a času stráveného na výrobě se pak částky mohou pohybovat až do vyšších desítek, nižších stovek tisíc korun.
Perte velmi opatrně v ruce ve vlažné vodě do 30 °C se speciálním pracím prostředkem na vlnu. Šály mohou při prvních praních pouštět barvu. Perte odděleně. Nesušte v sušičce. Po vyprání šálu narovnejte a sušte ve vodorovné poloze. Pokud je třeba vyžehlit, tak přes vlhkou látku.
Dražší šály, ručně pletené, vyšívané, hedvábné doporučujeme svěřit profesionálům ze specializované prádelny.