Letíte poprvé sami? Čeká vás zatím nejdelší let? Nejste si jistí, jestli jste na něco nezapomněli? Vůbec netušíte, jak odbavit zavazadla a co na tom letišti vlastně máte dělat nebo hledat?
Každý z nás jednou letěl poprvé a všichni si moc dobře pamatujeme ten zmatek okolo. Abychom předešli zbytečným stresům, připravili jsme pro vás sérii průvodců se základními informacemi o tom, jak to funguje na letišti a na co byste měli být připravení.
Po příjezdu na letiště musíte najít správný terminál. Tato informace bývá uvedena na letence, nebo na stránkách daného letiště. V Evropě se většinou volně dostanete až k odbavovacím přepážkám, což ale neplatí všude na světě.
Například v Indonésii nebo Malajsii vás před vstupem do haly čeká „předběžná bezpečnostní kontrola“. Vaše zavazadla projedou rentgenem, zatímco vy si odložíte bundy, cennosti a projdete bezpečnostním rámem. Během této kontroly u sebe můžete mít tekutiny.
V odletové hale hledejte tabuli s detaily o právě probíhajících nebo nadcházejících letech. V sekci departures (odlety) by měly být uvedené detaily také o vašem letu. Pokud tam tyto informace nejsou, znamená to, že jste na letišti příliš brzy a budete muset chvíli počkat.
Váš let hledejte podle času odletu, destinace a čísla letu (informace z letenky). Logo letecké společnosti není tolik vypovídající, protože jeden let může operovat vícero aerolinek.
Nejpodstatnější pro vás teď budou informace o odbavení. Check-in značí přepážku, u které odevzdáte batohy a dostanete boarding pass (palubní lístek), gate (číslo brány, ze které vaše letadlo letí), a poznámka v jakém stádiu váš let je např. check-in (odbavování) nebo boarding (nástup do letadla).
Pokud na tabuli bude u check-in uvedeno G22-G24, znamená to, že budete hledat řadu G a přepážky 22 až 24. Na tabulích nad jednotlivými přepážkami najděte tu, která odpovídá vaší třídě – pravděpodobně ECONOMY. Pokud jste si připlatili a zakoupili letenky v třídě BUSINESS, nebo máte jiné VIP výhody, bude fronta u vaší přepážky podstatně kratší.
Pracovníkovi ukážete pasy popř. vízum, a raději mějte po ruce letenky (hlavně zpáteční ze země). Na některých letištích (záleží na vaši finální destinaci) vás bez elektronického potvrzení nebo vytisknuté zpáteční letenky do letadla nemusí pustit.
V některých případech se tradičnímu odbavení u přepážky ale můžete zcela vyhnout.
Většina velkých leteckých společností nabízí online check-in 24 hodin před odletem. Co to znamená? Přihlásíte se do portálu aerolinky, se kterou letíte anebo agentury, přes kterou jste letenky kupovali, zvolíte možnost check-in a zadáte požadované informace, jako jsou jméno a příjmení, datum narození a číslo pasu.
Na některých letištích je při odbavení speciální fronta pro ty, co se „odbavili“ online (online check-in). U této přepážky stráví pasažéři jen pár minut, tak aby zvážili a odevzdali zavazadla, a tak jsou fronty oproti těm dalším, kde odbavují na místě, minimální.
Pokud si nevěříte v angličtině a odlétáte z letiště mimo Českou republiku, tak s online odbavením omezíte komunikaci s odbavujícím pracovníkem na minimum.
Jestli letíte s nízkonákladovkou jako je Wizzair, Ryanair nebo AirAsia, tak je online odbavení tou nejlevnější možností. Za check-in na letišti si připlatíte, a proto je důležité vytisknout (nebo uložit do aplikace letecké společnosti) tzv. boarding pass, který vám vystaví po dokončení online odbavení.
V případě že jste se odbavili online a letíte jen s příručním zavazadlem, můžete pokračovat k pasové a bezpečnostní kontrole a odbavovací přepážce se naprosto vyhnout.
N a některých letištích si můžete vybrat mezi odbavením u přepážky, anebo pomocí samoobslužného přístroje. V druhém případě budete potřebovat kód, který jste obdrželi při nákupu letenky a průkaz totožnosti. Dále postupujte podle informací na přístroji, který vás celým procesem provede.
Pozor. To, že na letišti samoobslužný přístroj je, neznamená, že je určený pro všechny cestující. Na jeho obrazovce si můžete prohlédnout loga leteckých společností, pro které je určený.
Při balení si pečlivě zkontrolujte omezení, která se týkají zavazadel a to především váhový limit. Ať už aerolinka udává informace o počtu zavazadel, jejich celkové váze nebo rozměrech, ujistěte se, že dané podmínky splňujete.
Omezení u nízkonákladových společností bývají o dost přísnější než u velkých aerolinek a za odbavované zavazadlo si musíte častokrát připlatit. V ostatních případech je v ceně letenky kromě příručního zavazadla, které si můžete vzít se sebou na palubu, také odbavované, které odevzdáte na přepážce na letišti.
Mějte na paměti, že zatímco elektronika, cennosti a peníze nesmí do zavazadla, které odevzdáváte, na palubu vás zase nepustí s ostrými přemety a tekutinami (zde platí omezení max. 100 ml na jeden produkt a jejich celkový objem nesmí přesáhnout 1 l.)
Pracovník, který bude zavazadla vážit a registrovat do systému, každý kousek zvlášť označí. Následně vám vydá lístek, na kterém jsou informace o vás ale také cílová destinace, kam vaše kufry míří. Pokud přestupujete, ujistěte se, že vaše zavazadla na přestupu automaticky přeloží a vy se tak nemusíte o nic starat.
Po odbavení a odevzdání zavazadel obdržíte boarding pass s informacemi o vašem letu.
Co vás čeká dál a jak postupovat se dozvíte v dalším díle průvodce létáním. Mezitím se podívejte, jaká dobrodružství můžete s TravelNative zažít tento rok. Láká vás Indonésie, Srí Lanka, trekování v Nepálu nebo historický Írán? Napište nám a vydejme se na cestu společně.