V prvním díle jsme se zaměřili na check-in neboli odbavení zavazadel i vás samotných, tentokrát si posvítíme na pasovou i bezpečnostní kontrolu, a také vás ujistíme, že nastoupit do letadla je vlastně hračka.
Zajímá vás, jak to na letišti probíhá ještě před kontrolami? Přečtěte si Jak odbavit zavazadla i sebe: Průvodce létáním (1.díl)
V ruce držíte boarding pass (palubní lístek) který vám vydali buď na odbavovací přepážce na letišti, nebo vám přišel na e-mail potom, co jste se odbavili on-line.
Pokud vás během letu čeká několik přestupů, pravděpodobně dostanete tolik boarding passů, kolikrát nastoupíte do letadla se stejnou společností. To znamená, že během letu s jedním přestupem a stále stejnou aerolinkou použijete dva. Pokud ne, budete se muset během přestupu nejdříve vyzvednout zavazadla, odbavit se ještě jednou a znovu odevzdat zavazadla. V takovém případě je pravděpodobnost, že zmeškáte navazující let, poměrně vysoká a podle leteckých pravidel by to byla vaše chyba. Žádné kompenzace za zmeškaný navazující let se tedy nedočkáte.
Na každém palubním lístku najdete informace o letu: odkud kam letíte, v kolik hodin letadlo vzlétá i číslo vašeho sedadla. Nejdůležitější pro vás nyní je poznámka o gate (brána), ze které odlétáte a čas, kdy začíná nástup do letadla boarding time. V tuto dobu byste měli čekat u brány a být připraveni nastoupit do správného letadla. Pokud se opozdíte, riskujete, že vás do letadla nepustí, i když k bráně dorazíte ještě před vzlétnutím. Brána se zavírá 30 nebo 15 minut před odletem a ne na všech letištích z rozhlasu vyvolávají poslední upozornění.
Před samotným nasednutím do letadla musíte podstoupit několik kontrol, které vás na nějakou dobu zdrží. Nejenže se u nich tvoří dlouhé fronty, také počítejte s tím, že vaše brána může být od pasových nebo bezpečnostních kontrol vzdálená i 30 minut chůze, a proto nedoporučujeme nechávat proces odbavení i kontrol na poslední chvíli.
Po odbavení následují dvě kontroly – pasová a bezpečnostní. Jejich pořadí je na každém letišti jiné, důležité je, že musíte projít oběma.
Během pasové kontroly ukážete jen pas, boarding pass a možná odpovíte na pár zvídavých otázek. Evropanům se při odletu z a příletu do Evropy do pasu nedávají žádná razítka, a tak kontrolu opustíte bez jakýkoli „památek“.
Pokud je na letišti vyhrazená řada pro občany EU „European Citizens“, běžte tam. Proces tam bývá zpravidla rychlejší.
U bezpečnostní kontroly jsou pokyny trochu náročnější, nic co byste ale nezvládli. Nejprve se rozhlédněte, jestli pracovníci rozdělují muže a ženy do samostatných front (děje se hlavně v Asii) a následujte dav.
Batohy, bundy, opasky, obsah kapes, a někdy i boty vyložte do kastlíků na pás. Během této kontroly u sebe nesmíte mít žádné ostré předměty nebo tekutiny – ty, které by přesahovaly stanovený objem. Průhledný sáček s tekutinami vyjměte ze zavazadla a uložte ho do samostatného boxu, aby si ho zaměstnanci mohli pořádně prohlédnout.
S ostrými předměty, příliš silnými power bankani nebo většími tekutinami nemají pracovníci žádné slitování. Předměty vám seberou a vyhodí. Pravidla jsou na každém letišti a u každé společnosti jiná, často záleží na posouzení pracovníků, a tak se může stát, že to, co na prvním letišti projde bez problémů, vám během přestupu zabaví.
Velmi často vás během kontroly vyzvou, abyste ze zavazadla vytáhli notebook nebo tablet. V ojedinělých případech vás mohou poprosit o zapnutí této elektroniky, aby se přesvědčili, že se jedná o funkční stroj a ne „krabičku“ na drogy. Z toho důvodu se vždy ujistěte, že cestujete s plně nabitou elektronikou.
Hledání gate neboli odletové brány není žádná věda. Po celém letišti najdete šipky, které vás budou od kontrol přes duty free obchody navádět k místu, kde vás čeká poslední kontrola před nástupem do letadla.
Na některých letištích se z důvodů nekonečných front u bezpečnostních kontrol rozhodli, že budou pro každý let probíhat zvlášť a to těsně před vstupem na gate. Nelekejte se tedy, pokud jste se dostali až do sekce s obchody, aniž byste prošli bezpečnostním rámem.
Mějte na paměti, že odletová brána se může kdykoli změnit, proto pravidelně kontrolujte tabuli s odletovými informacemi. Posaďte se v blízkosti vaší odletové brány, v tomto prostoru se často nachází zásuvky a pítka na doplnění pitné vody během letu, a odpočívejte. Nezapomeňte, že během přestupu, pokud je váš let přestupní, budete opět procházet bezpečnostní kontrolou, u které nemůžete mít tekutiny. Naplnit si celou litrovou láhev se tak může vymstít a vy budete nuceni vypít spoustu vody během pár minut.
Poslední co vás před nástupem do letadla musíte udělat je na přepážce ukázat svůj pas a palubní lístek. Pokud jste si zakoupili letenky vyšší třídy než economy nebo dokoupili přednostní nástup, tak nastoupíte do letadla mezi prvními. Některé aerolinky vyzývají k přednostnímu nástupu i rodiny s malými dětmi.
Organizace nástupu do letadla je čistě v rukou letecké společnosti, a tak se v některých případech nastupuje nahodile a jindy zase podle čísla řady vašeho sedadla.
Palubní personál v letadle vám pomůže s orientací a hledáním sedadla. Větší zavazadla dejte nahoru do úložného prostoru nad hlavami, kabelky nebo malé batůžky můžete odložit pod sedadlo. Mějte na paměti, že během delšího letu vám začnou po chvíli překážet.
Co si rozhodně nechat u sebe, abyste nemuseli několikrát za let vstávat a jak přežít dlouhý let se dočtete v dalším díle průvodce létáním. Mezitím se podívejte, jaká dobrodružství můžete s TravelNative zažít tento rok. Láká vás Indonésie, Srí Lanka, trekování v Nepálu nebo historický Írán? Napište nám a vydejme se na cestu společně.